Asociace XBG09

Sisymbrietum altissimi Bornkamm 1974

Ruderální vegetace s hulevníkem vysokým

nové hledání

Struktura a druhové složení. Společenstvo je tvořeno řídkými, poměrně vysokými porosty s dominantním hulevníkem vysokým (Sisymbrium altissimum). Převažují v něm ozimé terofyty, např. Bromus tectorum, Conyza canadensis a Thlaspi arvense. Pravidelně se vyskytují vysoké terofytní byliny, jako je Atriplex oblongifolia, A. sagittata, Chenopodium album agg. a Lactuca serriola. Podél cest se prosazují některé druhy sešlapávaných stanovišť, např. Poa annua, P. compressa a Polygonum arenastrum. Vyskytují se také teplomilné byliny, jako je Atriplex oblongifolia, Crepis foetida subsp. rhoeadifolia, Descurainia sophia a Reseda lutea. Nápadná je přítomnost vytrvalých druhů pokročilejších sukcesních stadií, např. Artemisia vulgaris, Echium vulgare a Melilotus officinalis. Porosty dorůstají výšky 80–120 cm. Vyskytuje se v nich zpravidla 10–20 druhů cévnatých rostlin na plochách o velikosti 4–25 m². Mechorosty se zpravidla nevyskytují.

Stanoviště. Společenstvo se vyskytuje na výslunných stanovištích se silně vysychavým substrátem, zpravidla písčitým a chudým živinami. Nejčastěji jde o lemy vozovek, čerstvé navážky, výsypky, haldy hlušiny, skládky, ruderalizované plochy v pískovnách a okolí skladišť nebo nádražních budov (Grüll 1982, Kopecký et al. 1986, Kopecký & Hejný 1992, Sobotková 1995b).

Dynamika a management. Na čerstvě nasypaném substrátu se první porosty asociace Lactuco-Sisymbrietum altissimi mohou objevit v následujícím vegetačním období (Kopecký et al. 1986). Semena hulevníku vysokého jsou drobná a snadno se na nově vzniklá vhodná stanoviště šíří anemochorně. Porosty kvetou v červnu a červenci, později zasychají. V sukcesi tuto vegetaci nahrazují vytrvalá ruderální společenstva třídy Artemisietea vulgaris, o čemž svědčí výskyt vytrvalých ruderálních druhů této třídy v porostech s hulevníkem vysokým (Sisymbrium altissimum).

Variabilita. Jelikož Sisymbrietum altissimi osídluje podobná stanoviště jako asociace Conyzo canadensis-Lactucetum serriolae, Sisymbrietum loeselii a Descurainietum sophiae, jsou časté přechodné porosty k těmto asociacím.

Hospodářský význam a ohrožení. Společenstvo není významné ani z hospodářského, ani z ochranářského hlediska.

Nomenklatorická poznámka. Bornkamm (1974) validně popsal tuto asociaci, použil však dvě různá jména, a to Lactuco-Sisymbrietum altissimi (v textu) a Sisymbrietum altissimi (v tab. 2). Z nich vybíráme druhé jméno.

Citace: Lososová Z. (2009): Sisymbrietum altissimi Bornkamm 1974. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 2. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace [Vegetation of the Czech Republic 2. Ruderal, weed, rock and scree vegetation], p. 151–153, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.