Asociace VAA06

Lemno gibbae-Wolffietum arrhizae Slavnić 1956

Vegetace hladiny mělkých vod s drobničkou bezkořennou

nové hledání

Struktura a druhové složení. Ve společenstvu se významně uplatňuje diagnostický druh drobnička bezkořenná (Wolffia arrhiza). Její porosty tvoří souvislý zelený povlak na vodní hladině a spíše než okřehkovou vegetaci připomínají společenstva mikroskopických zelených řas a sinic. U nás však čisté porosty druhu W. arrhiza nacházíme zřídka. Častější je vegetace, v níž větší pokryvnosti dosahují i další pleustofyty, zejména Lemna gibba, L. minor a Spirodela polyrhiza. Druhové spektrum ponořených makrofytů je omezené, k častějším patří Ceratophyllum demersum a Lemna trisulca. V rámci svazu Lemnion patří tato asociace k druhově bohatším. Porosty obvykle obsahuji 4–5 druhů na ploše 1–16 m².

Stanoviště. Tato vegetace se u nás vyskytuje v mělkých aluviálních tůních, mrtvých ramenech a kanálech (Řičánek et al. 1995), vzácně byla zaznamenána i přímo v řece (Rydlo, nepubl.). Na rozdíl od většiny asociací třídy Lemnetea u nás Lemno-Wolffietum neosídluje ani malé rybníky. Pouze na jedné rybniční lokalitě byl zjištěn výskyt druhu Wolffia arrhiza (Kaplan in Štěpánková et al. 2010: 283–293). Stanoviště jsou plně osluněná nebo mírně zastíněná. Substrát dna bývá jílovitý nebo hlinitý, obvykle se silnou vrstvou sapropelového bahna. Asociace je nejčastější v přirozeně eutrofních vodách dostatečně zásobených dusíkem a fosforem a často s vyšším obsahem chloridů, síranů a kationtů vápníku, sodíku a draslíku, jejichž pH se pohybuje v rozmezí 7,1–7,8 (Řičánek et al. 1995). Společenstvo je vázáno na teplé nížinné oblasti, kde část mělkých vod v horkých a suchých létech zcela vysychá. Porosty pravděpodobně nejsou schopny přežívat v takových podmínkách delší dobu, ale vzhledem k miniaturním rozměrům diagnostického druhu W. arrhiza se mohou znovu rozšířit, např. pomocí vodního ptactva.

Dynamika a management. Přirozeným stanovištěm této vegetace byla u nás mrtvá ramena a aluviální tůně, kde se společenstvo vyskytuje i v současnosti. K výraznému rozšíření této vegetace do nádrží vytvořených člověkem nedošlo; pokud je osídluje, jde zpravidla o nádrže v pokročilejší fázi zazemnění (Řičánek et al. 1995). Wolffia arrhiza je výrazně teplomilný druh, a u nás se proto objevuje až v létě. Za příznivých podmínek rychle zvětšuje svou pokryvnost na úkor ostatních pleustofytů. Koncem léta tak může asociace Lemno-Wolffietum vystřídat společenstva s méně teplomilnými druhy, např. Lemno-Spirodeletum (Řičánek et al. 1995). Četnost výskytu této asociace v jednotlivých letech silně kolísá v závislosti na počasí. Výskyt je často krátkodobý, a proto možná někdy uniká pozornosti. Lokality s výskytem asociace Lemno-Wolffietum nevyžadují žádný management. Důležité je zachování vhodných stanovišť a dynamiky vodního režimu v aluviích, neboť periodické záplavy a následné vysychání brzdí rychlé zazemňování mělkých vod a jejich zarůstání bažinnou vegetací. V rybářsky využívaných vodách je třeba sledovat a v případě potřeby omezovat výskyt býložravých ryb.

Hospodářský význam a ohrožení. U nás jde o vzácné společenstvo, které nemá přímé hospodářské využití. Při větším rozšíření by mohlo přispívat k rychlému zanášení mělkých vod, v současnosti je však tento vliv zanedbatelný. Z přírodovědného a ochranářského hlediska má velký význam pro zachování biodiverzity, neboť je na ně vázáno mnoho vzácných druhů mikroskopických řas a sinic (Řičánek et al. 1995). Asociace je ohrožena ničením nebo silným znečištěním mělkých aluviálních vod, změnami v dynamice vodního režimu a populacemi býložravých ryb, zejména amura, ve volných vodách.

Nomenklatorická poznámka. Slavnić (1956) popsal asociaci Wolffio-Lemnetum gibbae Slavnić 1956, která v originální diagnóze obsahuje jednak snímky s dominantní Wolffia arrhiza, jednak snímky s dominantní Lemna gibba. Jako nomenklatorický typ této asociace vybíráme snímek 4 v tabulce V (Slavnić 1956: 25; lectotypus hoc loco designatus), ve kterém dominuje W. arrhiza. Tím se asociace Wolffietum arrhizae Miyawaki et Tüxen 1960 stává mladším syntaxonomickým synonymem asociace Wolffio-Lemnetum gibbae Slavnić 1956. Naopak asociace Lemnetum gibbae Miyawaki et Tüxen 1960 je v našem pojetí od asociace Wolffio-Lemnetum gibbae Slavnić 1956 odlišná.

Citace: Šumberová K. (2011): Lemno gibbae-Wolffietum arrhizae Slavnić 1956. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace [Vegetation of the Czech Republic 3. Aquatic and wetland vegetation], p. 61–64, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.