Asociace THH03

Geranio sanguinei-Peucedanetum cervariae Müller 1962

Lemy se smldníkem jelením

nové hledání

Struktura a druhové složení. Lemy se smldníkem jelením (Peucedanum cervaria) jsou silně zapojené bylinné porosty, jejichž pokryvnost jen zřídka klesá pod 90 %. Porosty obvykle obsahují 25–35 druhů cévnatých rostlin na ploše 16–25 m². Kromě dominance druhu Peucedanum cervaria se společenstvo svým druhovým složením podobá suchým trávníkům svazu Cirsio-Brachypodion pinnati. Je tvořeno hemikryptofyty, zatímco jiné životní formy jsou zastoupeny vzácně. Pokryvnost keřového a mechového patra jen málokdy přesahují 20 %.

Stanoviště. Asociace se vyskytuje v teplých a suchých pahorkatinách a podhůřích. Nejčastějším stanovištěm jsou mírné, jižně až západně orientované svahy o sklonu 5–20°, nezřídka však tato vegetace osídluje i roviny, nebo svahy nad 30°. Geologický podklad tvoří hlavně vápnité sedimenty, např. slínovce, spraše, opuky, vápnité pískovce a vápence, vzácně i jiné horniny, např. čediče a proterozoické břidlice. Půdy jsou hlubší a méně kamenité než u ostatních asociací svazu, přesto však suché a jen vzácně krátkodobě zamokřované a následně vysychavé. Asociace roste jak v částečně stíněných polohách, tak na zcela otevřených místech, kde někdy vytváří tzv. plošné lemy. Kontaktními společenstvy jsou nejčastěji suché trávníky svazu Cirsio-Brachypodion pinnati a xerofilní křoviny.

Dynamika a management. Společenstvo vzniklo na naprosté většině lokalit díky činnosti člověka. Původně šlo obvykle o suché trávníky svazu Cirsio-Brachypodion pinnati, na kterých po ukončení pastvy nebo pravidelné seče expandovalo Peucedanum cervaria a případně další širokolisté byliny. Při obnově obhospodařování se snižuje dominance smldníku, i když tento druh z porostu zcela nemizí, a obnovuje se původní válečkový trávník. Ochranářská péče je možná mechanickým odstraňováním dřevin a patrně též extenzivní pastvou koz.

Variabilita. Druhové složení společenstva je značně proměnlivé. V zahraničí byly popsány různé subasociace, jejichž vymezení však příliš neodpovídá situaci v České republice, kde rozlišujeme dvě varianty:

Varianta Festuca rupicola (THH03a) s diagnostickými druhy Brachypodium pinnatum, Bupleurum falcatum, Festuca rupicola, Medicago falcata a Salvia pratensis se vyskytuje na vápnitých substrátech.

Varianta Festuca ovina (THH03b) s diagnostickými druhy Festuca ovina, F. rubra agg., Galium pumilum s. l., Hieracium murorum, Melampyrum pratense a Selinum carvifolia je vázána na bázemi chudé půdy.

Hospodářský význam a ohrožení. Společenstvo nemá hospodářský význam, je však cenné pro zachování biodiverzity. Porosty jsou ohroženy zarůstáním dřevinami, případně zalesňováním.

Citace: Hoffmann A. (2007): Geranio sanguinei-Peucedanetum cervariae Müller 1962. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace [Vegetation of the Czech Republic. 1. Grassland and Heathland Vegetation], p. 463–465, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.