Asociace RBC05

Calliergo sarmentosi-Eriophoretum angustifolii Hadač et Váňa 1967

Arkticko-alpínská rašeliniště se srpnatkou trsnatou

nové hledání

Struktura a druhové složení. Asociace zahrnuje druhově velmi chudé porosty, jejichž strukturu a vzhled udává mechové patro. Vyskytuje se zde nejčastěji 2–5 druhů cévnatých rostlin a 1–4 druhy mechorostů na ploše 5–16 m². Bylinné patro je jen asi 30 cm vysoké a jeho pokryvnost zpravidla nepřesahuje 60 %. Dominuje v něm suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium) nebo suchopýrek trsnatý (Trichophorum cespitosum). Na stanovištích v blízkosti vrchovištních komplexů se může vyskytnout ostřice bažinná (Carex limosa). Z dalších cévnatých rostlin se v porostech mohou objevit např. Carex echinata, C. pauciflora, Eriophorum vaginatum, Swertia perennis a Viola palustris. Mechové patro je zapojené a zpravidla kryje celý povrch půdy kromě bází cévnatých rostlin. Dominuje v něm bokoplodý, výrazně červenohnědě až černě zbarvený mech srpnatka trsnatá (Warnstorfia sarmentosa), někdy doprovázená dalším bokoplodým mechem se srpovitě zahnutými lístky W. exannulata a játrovkou Scapania uliginosa. Rašeliníky se vyskytují jen vzácně a s malou pokryvností (např. Sphagnum majus a S. teres).

Stanoviště. Asociace se vyskytuje v nejchladnějších oblastech Krkonoš, většinou ve výškách nad 1300 m n. m., často v okolí vrchovišť. Je pod stálým vlivem mírně proudící vody, která trvale dosahuje povrchu mechového patra (Rybníček in Rybníček et al. 1984: 15–68). Voda zamrzá pozdě nebo nezamrzá vůbec. Produkce mechového i bylinného patra je malá, a proto se rašelina hromadí jen pomalu. Nízké koncentrace minerálů a hodnoty pH 5–6 jsou srovnatelné s ostatními asociacemi svazu Caricion canescenti-nigrae. Extrémně malá je však přístupnost živin, jak naznačuje nízká biomasa bylinného patra, absence trav a dvouděložných bylin a velké zastoupení druhů s optimem výskytu na vrchovištích. Porosty snášejí narušování, například povrchovou erozi po deštích nebo mírný sešlap.

Dynamika a management. Asociace u nás představuje dlouhodobě blokovaná raná sukcesní stadia. Při zrychleném hromadění rašeliny a příznivém klimatu může další vývoj směřovat k vrchovištním společenstvům. Porosty u nás nejsou pod vlivem žádného cíleného managementu ani hospodaření.

Hospodářský význam a ohrožení. Asociace nemá hospodářský význam. Kvůli malé druhové bohatosti a zanedbatelnému zastoupení ohrožených druhů nemá velký význam ani pro ochranu biodiverzity. Přesto se jedná o vědecky zajímavé společenstvo, které ukazuje na analogie mezi severskou zonální tundrou a vysokými polohami Krkonoš.

Syntaxonomická poznámka. Hadač & Váňa (1967) uvádějí jako autora popisu asociace Nordhagena (Nordhagen 1928). V jeho práci však je uvedeno jméno ve tvaru „Calliergon sarmentosum-reiche Eriophorum polystachyum-Ass.”. Nordhagen (1928) tedy popsal asociaci Eriophoretum polystachyi (Eriophorum polystachyum = E. angustifolium) a jméno Calliergo sarmentosi-Eriophoretum angustifolii vytvořili až Hadač & Váňa (1967), kteří také asociaci pod tímto jménem platně popsali.

Citace: Hájek M. & Hájková P. (2011): Calliergo sarmentosi-Eriophoretum angustifolii Hadač et Váňa 1967. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace [Vegetation of the Czech Republic 3. Aquatic and wetland vegetation], p. 675–677, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.